Přesazování

****************************

                 
           
                 

 

Přesazování je samostatná kapitola pěstování kaktusů a jiných sukulentů.

Kdy můžete přesazovat?

 Pokud nehrozí nebezpečí(zpozorujete-li změny na rostlině) je nejlepší přesazování na jaře od března až do června. Od července do září lze také přesazovat, ale musíte přesazené rostlinky dát mimo plné slunce. Přesazování později je rizikem z důvodu, že kaktusy budete brzy ukládat do klidu, a oni si po přesazení nemusí stihnout "opravit" kořeny. Většinu sukulentů můžete přesazovat i v zimě, ale pozor-šetřit se zálivkou a umístění u radiátoru by byla na 99% jejich záhuba.

Co Vás donutí přesazovat?

Přesazovat z nudy nemá smysl. Donutit Vás mohou změny na rostlince-chřadne, opadávají lupeny, mění se barva. Zde chce neváhat a ať je zima nebo léto rostlinku vydat ze substrátu a zjistit co se děje. Při poškozených kořenech vše špatné očistit nechat řádně zaschnout, zasypat zakořeňujícím přípravkem, zasadit do substrátu a minimálně zalévat.

Donucení přesadit rostlinku může být z důvodu, že přerůstá květník. Z původního květníku rostlinku i s balem vyndáte, šetrně starý substrát od kořenů odstraníte, suché kořeny odstraníte, a zasadíte do většího květníku. Je vhodné dodržet postup, že na dno květníku dáte drenáž(kamínky, dírky na dně květníku překryjete, jinak nemá kudy odtékat voda - substrát se okolo nich zhustí)rostlinku musíte do květníku připravit tak, aby kořeny nebyly deformovány, nebo nemířili nahoru. Zasypete substrátem, lehce přimáčknete. Zálivka je doporučená po několika dnech. A jak na kaktusy s háčky nebo bodavými trny? Menší buď sevřete v novinách nebo zvláštních kleštích(snad i rukavice, ne na tvrdé trny), a větší kaktusy s velkými trny sevřete 2 polystyrénovými deskami-trny se do ní zabodnou a drží.

Rostlinka by neměla být v květníku "utopená", nevypadá to dobře, i jinak trpí. Stejně se přesazuje při výměně zeminy z důvodu "hnojení".

Jiné je přesazování-pikýrování malých až titěrných semenáčků, které mají za sebou 1-3 měsíce života po vysetí. Rukou bez pomůcek nemáte šanci. Na to se použije pinzeta. Má být dole zašpičatěná, ne široká. Budete od vlastní ruky potřebovat dost citu a od sebe velkou dávku trpělivosti. Ale věřte, že po přesazení 1000 semenáčků to budete brát automaticky. Takže připravíte si podobné stejné nádobky a stejný substrát. Pinzetou uchopíte semenáček ve spodní části tak, aby část pinzety zajela do substrátu, jemně pinzetu stlačíte a vytáhnete semenáček s kořínky a trochou balu. Bez vypouštění z pinzetky ho přenesete do nového substrátu a vtlačíte i s částí pinzetky tak, aby semenáček nebyl moc hluboko v zemi.Pinzetku vytáhnete a mírně okolo semenáčku zem přitlačíte. Hotovo a jdete na další. Musíte mezi přesazenými semenáčky nechat dostatek prostoru, abyste nemuseli po měsíci znovu rozsazovat. Namačkáni na sebe se deformují.

Má pomůcka: při pikýrování si substrát se semenáčky jakoby nadzvednu, substrát se uvolní, popraská a semenáčky jdou vyndávat i bez balu a bez poškození kořínků.