Substrát, hnojení

***********************************

                 
           
                 

Substrát, neboli zeminu pro pěstování kaktusů nelze vzít kdekoliv. Základní požadavek je výživná, prostupná, lehká zem. I na zahrádce v drtivé většině je sice zem vyhnojená, ale není dost propustná. A pozor. Většina kaktusů nesnáší provápněnou zem. Pouze některé druhy ji snesou, např. Astrophytum. Též použití země k sázení květin nevyhovuje-obsahuje nejen více vápníku, ale také chloru ve formě sloučenin.

Teď mluvím za sebe: osobně míchám 1 díl rašeliny(bez větších kusů), 1 díl země ze zahrady nebo pole(opět bez větších hrud a kamenů) a nakonec 1 díl písku.Asi nejlepší je kopaný, ale moc nezkazíte říčním. Pak pro některé druhy přidám více rašeliny, jinde zas vápník. Na zlepšení propustnosti je možné použít i cihlovou drť. Ale rozumně.

Pokud máte chuť a podobné kaktusy(výskyt, nebo druh) je možné, a i většinou estetické, sesadit do jedné misky několik rostlin.

Samozřejmě kaktus je krásný sám o sobě, ale vyzkoušejte si: kaktus(ale i jiný sukulent) po zasazení do květníku nebo misky obsypte drobným kamínkem, nebo hrubším pískem (dává se i hrubě mletá antuka či cihla). Uvidíte tu změnu...

 

Hnojení můžete provést jak roztokem v zálivce, tak granulemi - to vše podle druhu hnojiva na trhu. Ani nemohu říct ten a ten druh-tak rychle se mění názvy a složení hnojiv. Musíte se informovat u specializovaných zahrádkářských prodejců. V drogerii většinou kromě toho že je to hnojivo, víc neví. A zničit si pracně vypěstované rostlinky je tak jednoduché.

Opět mluvím za sebe: hnojivo na kaktusy a sukulenty nepoužívám vůbec. Výhodnější je po 2-3 letech prostě vyměnit zeminu a tím dodat nové živiny.

Výjimkou jsou sukulenty žijící z vzdušné vlhkosti(Broméliovité, některé druhy). Tam se doporučuje 1-2x do roka do zálivky(rozprašovačem samozřejmě) hnojivo rozdělat.