Zálivka

*******************

                 
           
                 

 

Jasná věc jako je zálivka a věnuji jí celou stránku.

Zálivka po zasázení semen: pouze rozprašovačem, jinak semena spláchnete. Pozor na prachová semena(velikost drobného prachu)-tam nemůžete mířit ani na semena, ale nechat volně padat shora. Voda má být dešťová, ne ledová, ale ani ne teplá víc než teplota místnosti.

Zálivka po přesazení: přesazené kaktusy s kořeny nechat několik dní bez zálivky a pak opatrně zalévat. Řízky kaktusové nebo jiných sukulentů nechat nejdříve zaschnout, pak namočit do vody, poprášit zakořeňujícím přípravkem a zasadit do substrátu. Zálivku aplikovat mírně do doby, než bude jisté že rostlinka začíná růst(a tím již má kořínky). Poté se může zálivka zvýšit. Podobně zacházíte s kaktusem, který ztratil kořeny.

Zálivka sezónní-jarní-letní-podzimní: Po přendání rostlin ze zimního uložení do skleníku, fóliáku, pařeniště, nebo jen na balkon je nutné BEZ zálivky nechat rostliny aklimatizovat a počkat na náznak růstu. První zálivka je doporučovaná vodou teplou asi 40-45 stupňů. Běhá Vám mráz po zádech? Ne,tím se totiž rostlina probouzí. Další zálivky již normální teplotou. Voda by měla být dešťová. Ze studny má moc minerálů, a z vodovodu je značně upravovaná, chlor a podobně. Někteří pěstitelé doporučují zálivku podmáčením. Nejsem o tom zcela přesvědčen. Ale pozor-některé kaktusy mají místo nebo vedle trnů vlásky, a to bílé. Pokud budete tyto rostliny zalévat shora po celé rostlině, bude se bílá barva měnit po šedou až rezavou. Pohled nedobrý.

!!! Suchý kaktus zalijte vydatně, až voda přes drenáž spodem vytéká. Poté nechte kaktus  vyschnout(záleží na počasí) a pak teprve znovu vydatně zalít. Zde musíte být tvrdí. Pokud budete zálivku dávat i když nebude třeba, zamokříte bal s kořeny a všechny plísně a houby mají ráj. A Vy bolest po uhnilém kaktusu. U sukulentů je to trochu jiné-tam nesmíte dopustit delší dobu sucha-jinak rostlinka začne vadnout, listy shazovat, nebo vůbec měnit barvu. Nezalévat do období chladna. V horkém počasí zalévat brzy ráno, nebo pozdě večer. Je vhodné v horku mlžit, ale ne studenou vodou!!!

Na podzim musíte upravit zálivku podle počasí, v chladnu nezalévat. Navíc před úklidem na zimu musíte přestat zalévat tak včas, aby do zimního uložení byl bal kaktusu suchý.

Zimní zálivka: pravý kaktus by v zimě(listopad-březen) neměl dostat zálivku. Maximálně 1x do měsíce poprašek, ale ani ten ne při uložení pod 12 stupňů C. Bohužel ne každý má možnost uložit kaktusy do chladna. Při pokojové teplotě musíte někdy zálivku "spáchat". Má to nevýhodu: takový kaktus zpravidla v létě nepokvete.

 

 

 

 

Tento kaktus(Lobivia Fam.) určitě nebyl v zimě zaléván...

 

 

Zálivka sukulentů závislých na vzdušné vlhkosti: Zaléváte častěji rozprašovačem, musíte i v zimě, neboť uvedené sukulenty vyžadují vyšší teploty(15-18 st.C.).

Sukulenty závislé na vzdušné vlhkosti (broméliovité - převážně Tillandsie) najdete na obrázku vpravo v horní části. Tyto sukulenty nelze zpravidla sázet do země, nemají kořeny. Hnojení je také zálivkou.

V horkém počasí by měly být ve stínu a postřik častější.

Po odkvětu mateční rostlina vyžene boční výhony a sama zhyne.