Pěstujeme kaktusy
***************************************************
Pro pěstování kaktusů by každý měl vzít v úvahu, zda na tuto činnost bude mít čas, místo. Místo hraje důležitou roli. Musíte počítat s tím, že na zimu se musí změnit úložiště, pokud samozřejmě nemáte např.celoročně vytápěný skleník, nebo zimní zahradu v domě.
Než začnete cokoliv pěstovat, potřebujete substrát a nádoby na pěstování. Také pomůcky-pinzetu, jmenovky, postřikovač -to z těch nejdůležitějších.
Dále bude rozhodující výchozí stav: buď si kaktus nebo sukulent koupíte, nebo ho dostanete. Při těchto možnostech jste přeskočili některé fáze pěstování. Kaktus je již v nádobě, v substrátu. Doufám, že má i živé kořeny. Pokud je vhodná doba, můžete zalévat. To upřesním později.
Další variantou je, že jste dostali odlomek nebo řízek kaktusu či sukulentu. Zde musíte velmi opatrně. Obnaženou ránu po odlomení nebo odříznutí musíte nechat lehce zaschnout,pak namočit(?!!?)ve vodě a lehce zasypat práškem pro lehčí získání kořenů a můžete zasadit do substrátu. Pozor-nesmí být moc mokrý. Se zálivkou musíte zpočátku dost šetřit. V hodně zamokřeném substrátu dochází k zahnívání rostlinky. Teprve až na rostlince poznáte, že začíná růst(dorůstají nové lístky, u kaktusu má vršek živou světlejší barvu) můžete postupně přidávat zálivku.
Poslední varianta je, že získáte semena kaktusů nebo sukulentů. Nemáte-li trpělivost, tak snad ani tuto variantu nezkoušejte. Je to na "delší lokte". Zde nic neuspěcháte, spíše zkazíte. Určitě je to i dobrodružství. Posuďte sami:
Vlevo je porovnání těch středně velkých semen, zde druh Ferocactus latispinus |
Poslední varianta je, že získáte semena kaktusů nebo sukulentů. Nemáte-li trpělivost, tak snad ani tuto variantu nezkoušejte. Je to na "delší lokte". Zde nic neuspěcháte, spíše zkazíte. Určitě je to i dobrodružství. Posuďte sami:
Jemnější substrát můžete předem propařit buď párou, nebo dokonce v mikrovlnné troubě. Dost pěstitelů to doporučuje-je méně ztrát. Sám to sice nedělám, ale jako nejlepší to doporučit nemohu. Pak seženete nízké nádobky. Mohou to být nízké krabičky od nanukových dortů(anebo podobné), vhodné jsou dolní části tmavé-neprůhledné. Kořeny mají radši temno. Dolní díl krabičky naplníte do ¾ substrátem. Semena postupně vyséváte NA ZEM. Nesmíte je zahrabávat!!! Jednotlivé druhy je vhodné od sebe oddělit a popsanou jmenovkou označit. Zalévat můžete pouze postřikovačem, jinak semena spláchnete nebo zemí pohřbíte. Doporučuji první zálivky s přidáním protiplísňového prášku-např. ALIETTE. Přikryjete horním dílem a umístíte na místo, kde je dost světla a teplota 20-22 stupňů. Velké horko škodí tak jako chladno. První semena mohou rašit po několika dnech, některá i 3-4 týdny váhají. Semena palem i ½ roku.
První pikýrování(přesazení) vyrostlých semenáčků po 1-3 měsících. To záleží na růstu. Pokud se objeví okolo rostlinek náznak zeleného koberečku-jsou to řasy a signalizují zamokřené, málo větrané prostory. Buď musíte povrch opatrně seškrábnout, nebo rostlinky přesadit jinam. Semena stačí vysévat na malé množství substrátu, výška 1,5-2,5 cm.
První rozsazení do samostatných květníků doporučuji neuchvátat. V houfu(ale ne namačkány na sobě) prospívají lépe. U samostatných květníků není vhodné pro růst, ani esteticky, dát malý kaktus či sukulent do velkého květníku. Pokud dále uvidíte, že rostlinka přerůstá okraje květníku, musíte přesadit do většího.
Vždy je vhodné vyměnit zem. Popíšu jinde.
Zapomněl bych na jiné sukulenty. Ale většina postupů je stejná jako u pravých kaktusů.